Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plavání s miminky a batolátky

Život je od počátku spojen s vodou – plod se vyvíjí ve vodním prostředí, voda nás provází den co den a stále nás ve své rozmanité podobě fascinuje. Výrazný přínos plavání, respektive pohybu ve vodním prostření, je prokázán a vychází z přirozeného vývoje člověka. 

Pasivní adaptaci na vodní prostředí si děti přinášejí na svět z prenatálního prostředí. Pohyby, které kojenec ve vodě provádí, proto připomínají plavání, ale jsou spontánní, neboť kojenci chybí motorické schopnosti. Tyto reflexy způsobují, že pobyt ve vodě je většině dětem příjemný. 

Zdravý vývoj dítěte od narození ve velké míře předurčuje jeho další rozvoj, jak po psychické, tak i po fyzické stránce. 

Výuka plavání od kojeneckého věku pod dohledem zkušených instruktorů (za použití nejmodernějších metod a postupů) dává dítěti dostatek podnětů, které pomáhají zlepšovat jeho psychomotorický vývoj a obranyschopnost. Také je připraví na situace nenadálého nebo nečekaného kontaktu s vodním prostředím. 

Psychomotorický vývoj 
Aktivním přirozeným pohybem ve vodě děti získávají nové různorodé zkušenosti, osvojují si nové dovednosti – jak motorické, tak i sociální, rozvíjejí svá poznání, komunikační schopnosti, osamostatňují se. 

Zvyšování obranyschopnosti organizmu 
Výuka plavání zahrnuje zásady otužování a tím i zvyšování obranyschopnosti organismu. 
O plavání je známo, že patří mezi pohybové aktivity s nejvyšší zdravotní účinností, celoživotně může sloužit jako prostředek podpory zdraví. 

Reflexy chování ve vodním prostředí 
Výuka plavání zajišťuje pěstování základních reflexů obrany před utonutím a zvládnutí situace podle věku dítěte : 
- zadržení dechu u kojenců 
- u malých dětí klidné chování, nepanikaření, orientace pod hladinou a udržení se nad vodou 
- plavecké dovednosti u starších dětí 

Má také příznivý vliv na kardiovaskulární systém, zlepšuje činnost dýchacího systému, podporuje chuť k jídlu a prohlubuje spánek. 

U plavání se vychází z pohybového vývoje. Začíná se v poloze na zádech, což je přirozená poloha kojence. Teprve když jsou zpevněné zádové svaly a dítě udrží hlavičku, přechází se do dalších poloh (poloha na břiše, svislá poloha). Důležitou dispozicí pro plavání je nízká hustota tělíčka kojence. Díky tomu je dětské tělo vodou nadlehčováno. 

Nezbytnou podmínkou pro získávání správných návyků při plavání a potápění v kojeneckém věku je přítomnost zkušené instruktorky s potřebným vzděláním, a to jak ve specializovaných baby klubech, tak v domácím prostředí.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář