Správná autosedačka.Jak ji vybrat?
Dětská autosedačka je jedinou účinnou ochranou dětí při autonehodě. Při jejím výběru by proto neměla být hlavním kritériem potřeba vyhovět dopravním předpisům a nízká cena. Za svou šetrnost bychom mohli zaplatit cenou největší.
Vítejte ve světě autosedaček, ve kterém vám vysvětlíme jejich funkce, vzájemné rozdíly a poskytneme vám rady, na co si při jejich instalaci dávat pozor. Vývoji nejbezpečnějších autosedaček se odborníci ve světě věnují více než čtyřicet let.
Podrobují se náročným testům (viz ukázka-proklik), postupně se upravují a vylepšují, aby splňovaly ty nejpřísnější požadavky na bezpečnost.
Proč autosedačka?
Použití dětské autosedačky, která je co nejpevněji připoutána k automobilu, je jediná účinná ochrana cestujících dětí v případě nehody nebo náhlého zastavení vozidla. Autosedačka totiž zajistí bezpečné usazení na sedadle a zabrání, aby bylo dítě ze svého místa vymrštěno. Jízda s dítětem na klíně dospělé osoby je nebezpečná, neboť v případě nehody může váha dospělého způsobit vážné poranění dítěte, resp. malé dítě i rozdrtit. Navíc, pokud by dítě nebylo připoutáno, mohlo by být následkem nárazu vymrštěno ven z automobilu.
Jaká autosedačka
Dětská sedačka musí odpovídat věku a zejména hmotnosti dítěte a také typu vozidla. Než vybranou sedačku koupíte, zjistěte, zda se hodí do vašeho automobilu. Aktuální, stále se měnící seznam vhodných autosedaček pro každou značku automobilů najdete na jejich internetových stránkách, můžete se také poradit s prodejcem autosedaček nebo ve vašem servisu.
Vždy si vybírejte jen sedačky, které splňují bezpečnostní standardy a mají příslušné certifikáty. Doporučujeme kupovat sedačky pouze nové, abyste měli jistotu, že některé součásti nejsou poškozené. Stejně tak pokud dojde k nehodě, je vždy lepší vyměnit sedačku za novou.
Postupně tři sedačky
Kdo chce své dítě v autě co nejlépe ochránit, bude pro období, než ratolest vyroste, potřebovat postupně tři autosedačky. Nejprve pro první rok miminkovskou „skořápku“ připomínající vajíčko anebo také košík ze supermarketu, která se instaluje proti směru jízdy. Dále pro věk od jednoho do čtyř let už klasickou sedačku, která se připevňuje po směru jízdy. A nakonec velkou sedačku pro dítě od 4 až do přibližně 12 let. Odborníci se totiž shodují, že by i větší děti měly cestovat v sedačkách až do zhruba dvanácti let věku nebo do doby, než překonají výšku 150 cm. Jen tak budou optimálně chráněny proti čelnímu i bočnímu nárazu.Podsedák tuto funkci neplní.
Někteří výrobci nabízejí tzv. univerzální sedačky na delší období, nicméně výsledky testů prokazují, že univerzálnost bývá až na čestné výjimky na úkor účinnosti. Zvláště nebezpečné mohou být tyto univerzální sedačky pro větší děti s váhou přes 30 kg.
Způsob uchycení autosedačky
Velká část dětských autosedaček se na sedadlo upevňuje tříbodovým pásem, kterým jsou vybaveny všechny typy automobilů.
Stále populárnější je však princip nazývaný isofix. ISOFIX je označení zatím nejdokonalejšího systému uchycení dětských sedaček. Na spodní straně sedačky jsou dvě čelisti, které se při montáži zasouvají mezi sedák a opěradlo zadní sedačky automobilu, kde zapadnou do upevňovacích ok pevně spojených s karosérií.
Uvedeným způsobem je dětská sedačka pevně spojena s karoserií a je tak v autě spolehlivě a bezpečně uchycena. Kromě toho má sedačka ještě podpůrný stabilizační systém (jakousi podpůrnou nohu) vedoucí od sedačky k podlaze automobilu. Ta se v případě nehody zapírá do nejtužšího místa - do podvozku, čímž v případě čelního nárazu získává stabilitu . Tento systém v podstatě vylučuje chybné uchycení sedačky k sedadlu auta, což bývá nejčastější příčina zranění dítěte v případě nehody. Průzkumy totiž ukazují, že více než třetina autosedaček bývá za pomoci pásů špatně upevněna. Isofix se zaklapne a barevné kontrolky na spojovacích místech potvrdí, že spojení je dokonalé.
Autosedačky se systémem Isofix však vyžadují speciální uchycení (kotevní úchyty, upevňovací oka na sedadlech), kterými jsou vybavena téměř (!) všechna novější auta. I přesto doporučujeme prostudovat aktuální internetový seznam na stránkách výrobce konkrétní autosedačky i konkrétního automobilu a samozřejmě vyzkoušet přímo na místě. Bylo by nepříjemné investovat tisíce korun zbytečně.
Základní rozdělení autosedaček podle skupin
Skupina 0+ (od narození do 13 kg – cca 1 rok)
Skupina I. – 9 až 18 kg (cca 1-4 roky)
Skupina II./III. – 15 až 36 kg (od 4 let do cca 12 let anebo výšky 150 cm)
Univerzální sedačky:
Skupina 0/I – 0 až 18 kg (0 až cca 4 roky)
Skupina I/II/III – od 9 do 36 kg (cca 1 rok – 12 let)
Skupina 0+ (od narození do 13 kg – cca 1 rok)
Kojenci se musí přepravovat ve skořepinové sedačce, která umožňuje transport v pololeže. Tyto sedačky se vždy upevňují v poloze proti směru jízdy. V případě kolize je dítě celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Při umístění po směru jízdy hrozí dítěti zlomení vazu a další zranění. Je doporučeno upevňovat autosedačky na zadní sedadlo automobilu, kam se také stále častěji montují držáky pevně spojené s karosérií vozu – tzv. isofix.
Chcete-li autosedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li jej vypnout, nikdy tam dětskou sedačku neumisťujte! Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný.
V nejnovějších testech, které v roce 2007 provedly německý a švýcarský automotoklub, byl jednoznačně za nejlepší výrobek v této kategorii zvolen modelCABRIO FIX od firmy MAXI COSI v provedení se základnou EASY FIX, který poprvé v historii testování dostal maximální počet pěti hvězdiček a označení „velice dobrý“. V Česku se tato autosedačka prodává kolem 3.600 Kč, základna easy fix stojí okolo 4.000 Kč. Abychom to vysvětlili, u sedaček pro nejmenší děti se k sedadlům auta upevňuje těžká základna, do níž se pouhým zaklapnutím nasazuje lehká „skořápka“ s držadlem. V praxi tak nemusíte do supermarketu anebo bytu v pátém patře tahat celý těžký systém, ale stejně jako dříve jen lehkou skořápku s dítětem.
Nejlepšího ohodnocení baby sedačky upevněné klasickým bezpečnostním pásem se dočkal model MAXI COSI CITI SPS (u nás okolo 3.000 Kč). Naopak nevalně dopadla podle švýcarského automotoklubu sedačka Jané Matrix Cup, která dostala hodnocení odpovídající jen „dostatečné“ – v přepočtu jen dvě hvězdičky.
Skupina I. – 9 až 18 kg (cca 1-4 roky)
Již klasická sedačka umisťovaná na zadní sedadlo po směru jízdy. Upevňuje se opět dvojím způsobem. Buď klasicky bezpečnostním pásem anebo isofixem pevně ke konstrukci vozu. Doporučuje se navíc použít polštářek, aby při usnutí nepadala hlavička dítěte na stranu.
Ve zmíněných testech byly nejlépe hodnoceny sedačky Kiddy Infinity Pro(uchycení pásem) v ceně přes 4.000 Kč a Maxi Cosi Priorifix (isofix) v ceně okolo 9 tisíc korun.
Skupina II./III. – 15 až 36 kg (od 4 let do cca 12 let anebo výšky 150 cm)
Opět klasická sedačka umisťovaná na zadní sedadlo po směru jízdy. Upevňuje se opět buď bezpečnostním pásem anebo isofixem pevně ke konstrukci vozu. V testech zvítězily sedačky Romer Kidfix v ceně okolo 4.300 Kč před Maxi Cosi Rodi v ceně okolo 4 000 korun.
Univerzální sedačky
Skupina 0/I – 0 až 18 kg (0 až cca 4 roky)
Tato skupina autosedaček nabízí alternativu těm, kteří nechtějí pořizovat dvě různé autosedačky. Nicméně prokazatelně na úkor bezpečnosti. I nejnovější testy prokázaly horší úroveň těchto sedaček oproti výše uvedeným samostatným skupinám. Nejlépe hodnocenou byla sedačka Teamtex Driver SP (ale známka pouze „uspokojivá“).
Skupina I/II/III – od 9 do 36 kg –
Druhá skupina tzv. univerzálních autosedaček. Dle hodnocení nedostatečná ochrana. V německých testech příliš neuspěly obě testované sedačky Chicco Max-3s(„dostatečný“) a Teamtex Newfix SP („nedostatečný“), u Švýcarů Recaro Start(„dostatečná“) a Nania Newfix SP („nedostatečná“).
Správná instalace autosedačky
Na českém trhu je v dnešní době velký výběr autosedaček všech evropských značek v širokém cenovém rozpětí. Ani vysoká cena a ani ta nejlepší sedačka nezaručuje bezpečí, pokud je v autě špatně připevněna. Proto důrazně doporučujeme jak instruktáž přímo v obchodě, kde sedačku kupujete, tak pozorně sledovat návod na instalaci.
Nechte si v odborném obchodě předvést montáž sedačky ve vašem autě. V dobrých obchodech navíc mají i vzorové instalační sedadlo. Při nákupu sedačku vyzkoušejte i s dítětem. Sedačka musí být pro dítě bezpečná a pohodlná a návod v češtině by měl být nezbytnou součástí.
Co prozradí zkušební značka?
Při nákupu pomůže i zkušební značka, která obsahuje:
- jméno výrobce a jméno produktu
- 0 – 13 kg udává váhový rozsah a rozsah použití
- označení UNIVERSAL znamená, že sedačka je použitelná téměř v každém autě
- E4 v kroužku je zkušební symbol a kód země ( E8 – ČR , E1 – Německo , E4 – Itálie ,….)
- 03301074 je číslo zkušební značky
- sériové číslo ( první dvojčíslí zkušební značky udává současnou verzi normy – 03)
Nekupujte sedačku bez zkušební značky a nikdy nekupujte sedačku použitou, protože nevíte, zda již nebyla jednou poškozena.
Základní rady pro používání autosedaček
Správně přidělat sedačku do auta
Při instalaci dětské sedačky bezpečnostní pás dobře přitáhněte a ujistěte se, že sedačka pevně sedí a nepohybuje se ze strany na stranu. U isofixu zkontrolujte barevné body, které potvrdí správnost upevnění sedačky. Upevnění sedačky kontrolujte před každou jízdou!
Správně umístit dítě do sedačky a připoutat
Dbejte, aby dítě bylo správně usazené a aby mělo zapnuté a utažené bezpečnostní pásy. Větší děti mají tendenci pásy uvolňovat nebo je sundávat. V takovém případě co nejdříve zastavte a pásy dítěti nastavte znovu. A vysvětlete malému spolujezdci, že se nepojede dál, dokud nenechá přezky a pásy být. Pokud si pásy sundá znovu, opět zastavte. Buďte v tomto důslední! Když dítě nemá správně zapnuté, nastavené a utažené pásy, je autosedačka úplně zbytečná. Jde o bezpečnost, nesmíte tedy ustoupit, ať se dítě vzteká, jak chce. Trvejte na svém a zkuste se příliš nerozčilovat. Zejména na dálnicích dávejte pozor, kde zastavíte, abyste neohrozili sebe ani ostatní řidiče. Ideální jsou pouze široké odstavné pruhy na přehledných a rovných úsecích anebo odpočívadla a benzínové pumpy. Kdykoliv na dálnici nebo silnici zastavíte zapněte ihned varovná světla, v případě špatné viditelnosti i zadní mlhovku.
Pozor na dlouhé vzdálenosti
V prvních čtyřech měsících cestujte s dítětem na krátké vzdálenosti, protože příliš dlouhý pobyt v ohnuté poloze může ohrozit jeho zdravý vývoj. Stejně tak není vhodné pořádat s čerstvě narozeným dítětem nákupní maratóny.
Nutný upgrade sedačky
Pokud dítě dosáhne maxima váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, je nutné pořídit novou, větší autosedačku odpovídající aktuální váze, výšce a věku dítěte.
Testy
V testech odborníci hodnotili, jak sedačka chrání dítě při nehodě, ale i její snadnou obsluhu a komfort. Kompletní výsledky testů můžete najít v němčině na webových stránkách německého časopisu TEST na adrese (stojí 1 Euro) anebo na stránkáchněmeckého automotoklubu a také v přehledné tabulce švýcarského automotoklubu.
V České republice publikoval výsledky mezinárodních testů časopis DTEST.
Rada odborníka, Michala Štefaniče, majitele obchodu pro děti:
1) Než do obchodu pojede, zjistěte, jestli vám máte isofixové upínání. Nechte si na nákup autosedačky dostatek času.
2) Vždy si pro její koupi zajděte do obchodu, protože jedině tam si ji můžete osahat, detailně prohlédnout a prodavač vám vysvětlí, jak se s ní manipuluje. Vše si nechte detailně ukázat, klidně požádejte o upnutí do auta. Vezměte s sebou dítě do obchodu a posaďte si ho do ní. Pokud vám to v obchodě neumožní, jděte jinam.
3) Vyhněte se kupování autosedačky v bazaru. Sedačka může být po nějaké kolizi nalomena, aniž vy to pod jejím potahem vidíte. Při další kolizi už pak dítěti neposkytuje dostatečnou ochranu.
4) Připásejte dítě i na tu nejmenší vzdálenost.
5) Jakmile si větší dítě začne uvědomovat, že je připásáno v autosedačce, začne se možná vzpírat. Proto mu jděte vždy příkladem – buďte sami připoutaní.